Blog

Text a iné fetiše – Parížske katakomby

Návšteva parížskych katakomb bola trochu komplikovaná. Cestoval som k nim až z Versailles, kde som si ráno odfotil záhrady versaillského zámku. Do deviatej sa tam dalo dostať zadarmo, po deviatej by som musel stáť poldruha hodiny v rade, k čomu som nemal motiváciu. Navyše som bol pevne rozhodnutý navštíviť katakomby (napriek tomu, že ma od… Continue reading Text a iné fetiše – Parížske katakomby

Text a iné fetiše – Père Lachaise I

Hrobku Françoisa-Vincenta Raspaila som našiel veľmi ľahko. Vedel som presne kde je. Samozrejme som nešiel priamo k nej, cintorínom Père Lachaise sa nedá len tak prejsť, keď ste tu prvýkrát. Pristavoval som sa pri mnohých hrobkách, hľadal som kompozície pre fotografie, zaujímal ma Pamätník mŕtvym od Alberta Bartholomého v ktorom sa vraj nachádza osuárium, hoci… Continue reading Text a iné fetiše – Père Lachaise I

Text a iné fetiše (Sarah Bernhardtová)

Vo svojom texte s príznačným názvom Spectacular solitude, city and self in Père-Lachaise cemetery (1) (Spektakulárna samota, mesto a človek na cintoríne Père-Lachaise) venovanom cintorínu Père-Lachaise s jeho výnimočnými kvalitami ako jednej z turisticky najvyhľadávanejších pamätihodností Paríža v 19. storočí, Ryan Roark ilustruje túžbu vtedy žijúcich Parížanov po tom, aby boli na tomto cintoríne “zvečnení”… Continue reading Text a iné fetiše (Sarah Bernhardtová)

Text a iné fetiše (utopenec)

Jedna z mojich najobľúbenejších poviedok od G. G. Márqueza je o utopencovi, ktorého vyplavilo karibské more neďaleko rybárskej osady. Charizma neznámeho utopenca je taká veľká, že mu ženy z osady nielenže vymyslia meno, na ktorom sa svorne zhodnú, že mu určite patrilo, ale si o Štefanovi vykonštruujú rôzne anekdoty, v ktorých hrá hlavnú úlohu jeho… Continue reading Text a iné fetiše (utopenec)

Text a iné fetiše (24. mar. 2019)

Pod pazuchou nesie veľmi tenký fascikel, pokúšam sa uhádnuť jeho profesiu: bankár, poisťovací agent, maklér, nakoniec hádam poisťovací agent (...), vtedy otvorí svoj fascikel a ukáže mi hlavičkový papier, na ktorom čítam: Pohrebný ústav. Hovorím mu, že sa naňho klienti musia pozerať cez slzy, na čo mi vysvetlí, že ľudia sú málokedy uplakaní, že sa… Continue reading Text a iné fetiše (24. mar. 2019)